15 Ekim 2010 Cuma

Metallica Sells, But Whos Buying?

Kendime iyi müzik dinleyicisi demeyi geçtim, etrafımdakiler tarafından bu seviyede görülmeme dayanarak konuşuyorum.

Metallica sux yani! Yıllardan 1982, Metallica solo gitarist olarak Dave Mustaine'i kadrosuna dahil etmiş, bir yıl sonra yayınlanacak olan Kill'Em All albümü için kayda girmişti. Dave Mustaine kendine verilen görevi, hakkını vererek yerine getirmişti fakaaaat şöyle bir sorun vardı ki; Genç Dave'in eğlence anlayışı Metallica grubunun kadrosuna aykırıydı.

Cıvıklıklar, partiler -aşırı alkol problemleri- vesaire. Dave'in dayanılmaz bu gidişini engelleyemedikleri için albüm çıkmadan önce gruptan çıkardılar ve Exodustan sweep atamayan, gitarının klavyesinde yapabileceği şeylerin sınırlı olduğu, kapasitesi düşük, beste anlamında sıçmış Kirk'ü gruba dahil ettiler. Kirk geldikten sonra Kill'Em All yayınlandı. Ama nasıl?

Üşengeç Metallica, yeni bir kayda gerek duymamış, Dave'in kusursuz çaldığı o soloları -ayrıca kirk'in zorlandığı- piyasaya o haliyle sürmüştü. Dave bu olayın ardından ipleri eline alıp Megadeth gibi bir thrash fenomenini ortaya çıkardı.

Sonuç olarak; Metallica Sells, But Whos Buying?
Megadeth dururken, hele ki Dave kaza geçirip sol elini sakatlayıp tekrar gitar çalmayı öğrenip, daha iyi besteler yapabiliyorken, Metallica dinlemenin manası olmadığını düşünüyorum. Riffleri dandik, kendi türünde yol alamayıp yolunu kaybetmiş, hırsız bir grubu dinlemektense, müziği severek ve hakkını vererek yapan Megadeth'i dinlemeyi tercih ederim diyorum!

2 yorum:

  1. çok uzun okumadım elbet okuruz bir gün.

    YanıtlaSil
  2. abi biz bosluq da açıklamaları okuyoduk cayır cuyur, bu uzunluk bi şey mi yaa :D

    YanıtlaSil